Vážení a milí absolventi, studenti, profesoři a přátelé gymnázia Hejčín,
s potěšením vám přinášíme druhé číslo hejčínského newsletteru, které na sebe sice nechalo chvíli čekat, ale o to zajímavější informace vám snad poskytne. Jak jsme již psali v minulém čísle, není naším cílem vás zahlcovat podrobnými informacemi a do detailu rozebírat veškerá témata týkající se školy. Spíše vás chceme rámcově informovat, co se na škole a v Asociaci absolventů GOH děje, jaké jsou aktuality a jak se můžete zapojit do hejčínského života i vy, když o to budete mít zájem.
Tématem tohoto newsletteru jsou hejčínské úspěchy, protože se jich za poslední dobu sešlo opravdu hodně a podělili se o ně nejenom hejčínští studenti a absolventi, ale i jejich profesoři. Dozvíte se tak například, který absolvent získal titul Česká hlava za rok 2013, který hejčínský profesor byl ve stejném roce zvolen za nejlepšího učitele Olomouckého kraje a který student sklízí úspěchy na nejrůznějších matematických soutěžích. Mimo to se budete moct seznámit i s novým vedením Studentské rady na Hejčíně a dozvědět se více informací o nové absolventské spolupráci mezi AAGOH a Sučany Alumni, zastupující bilingvní gymnázium ve slovenských Sučanech.
Přijměte, prosím, také naše pozvání na nadcházející akce organizavané AAGOH, a to především na hejčínskou grilovačku a besedu u kulatého stolu, které se uskuteční 21. června v odpoledních hodinách v prostorách gymnázia. Jako obvykle pro vás budou připravena zajímavá diskuzní témata a na ně pak naváže příjemná hudba, steaky a pivečko v atriu. Ve stejný den ve večerních hodinách se také běží olomoucký půlmaraton, takže po skončení grilovačky můžeme společně povzbudit všechny hejčíňáky, kteří se závodu budou účastnit.
Příjemné čtení vám za celou redakci Hejčínského newsletteru přeje
Martin Huňka (absolvent 6.A6, 2008)
Obsah tohoto čísla
Hejčínské hlavy – Marek Zelenka
Učitel roku Olomouckého Kraje – Martin Huňka
Angličtinář roku – Mgr. Alice Abrahámová
Rozhovor s Ondřejem Maršálkem – Radim Brach
Studentská rada gymnázia má nové vedení – Tomáš Spáčil a Patrik Dostál
Spolupráce se Sučany Alumni zahájena – Martin Huňka
Vyhodnocení 5. Absolventského plesu 2014
Plánované akce – AAGOH
4. kulatý stůl – 21. června 2014, 14:00-16:00, BUHV1, Gymnázium Olomouc-Hejčín
Již počtvrté se s koncem školního roku sejdou studenti, profesoři a absolventi s vedením školy, aby prodiskutovali, co se za poslední rok událo, jaké má škola za sebou úspěchy i selhání a před jakými výzvami stojí. Neváhejte a přijďte se zapojit do celo-hejčínské debaty. Pokud vás zajímá nějaké konkrétní téma nebo máte zajímavou otázku k diskuzi, neváhejte nám napsat na naši emailovou adresu info@hejcin-absolventi.cz.
3. grilovací párty – 21. června 2014, 16:00-19:00, atrium, Gymnázium Olomouc-Hejčín
Po skončení kulatého stolu se přesuneme do venkovního areálu školy a za doprovodu hudby si budeme užívat konce školního roku spolu s dobrým grilovaným masem (zeleninou), čepovaným pivem (kofolou), a přáteli z řad hejčínských absolventů, studentů či pedagogů. Přijďte s námi příjemně zakončit školní rok a naladit se na prázdniny (pro ty z nás, kteří ještě tuto výhodu mají). Během párty bychom také rádi představili novou edici hejčínských triček a jiné propagační předměty, takže se máte na co těšit!
Hejčínský Gaudeamus 2014 – 5. září 2014, 08:00-14:00, Gymnázium Olomouc-Hejčín
Na začátku příštího školního roku se uskuteční druhý ročník Hejčínského Gaudeámu, veletrhu vysokých škol, jehož cílem je pomoci hejčínským studentům maturitních ročníků při výběru vysoké školy a oboru studia. Stejně jako v loňském roce plánujeme oslovit hejčínské absolventy, aby současným studentům předali osobní zkušenosti ze svého studia na vysoké škole. Pokud byste rádi prezentovali svůj obor nebo zaměstnání, kontaktujte nás na naší emailové adrese info@hejcin-absolventi.cz a nebo nám dejte vědět přes naši facebookovou stránku.
Plánované akce – Gymnázium Olomouc-Hejčín
Výměnný pobyt v Salt, Španělsko – 4.-11. května 2014
Pobyt českých studentů v Institutu Vallvera.
Studentská výměna s Lycée Armorin Crest, Francie
18.-25. května 2014 – pobyt českých studentů ve Francii.
2.-6. června 2014 – pobyt francouzských studentů v Olomouci.
Koncert kapely z Ovensboro, Kentucky – 11. června 2014
Heath a Molly, mladá dvojice z amerického Ovensboro, již podruhé vystoupí na Hejčíně a studentům nižších ročníků gymnázia představí hudební styl bluegrass, který je charakteristický pro stát Kentucky.
Poznávací zájezd do Velké Británie – 8.-15. června 2014
Profesorky Irena Selucká a Milena Vychodilová spolu s Timem Jonesem organizují poznávací zájezd po Velké Británii spojený s výukou anglického jazyka.
Studentská výměna s gymnáziem v Doornu, Nizozemsko – 16.-20. června 2014
Pobyt holandských studentů v Olomouci.
HEY! – Festival hejčínských kapel – 26. června 2014
Tradiční festival hejčínských studentských kapel spojený se soutěží a dalšími aktivitami a workshopy.
Hejčínské hlavy
Nestává se každý den, abychom se mohli pochlubit cizím peřím v takové míře jako nyní. Před nedávnem jsme k tomu měli hned dva podněty, shodou okolností oba z vědecké branže. Naše gratulace tedy míří nejprve zasloužilejšímu z obou borců, a to Ondřeji Maršálkovi (absolvent 6.A6 z roku 2002). Ondřej je totiž již několik týdnů držitelem nejvýznamnějšího vědeckého ocenění u nás – Česká hlava 2013. Cenu mu na konci listopadu předal sám pan premiér při galavečeru, který byl přenášen i na televizních obrazovkách. Za co přesně Ondra cenu dostal? Jeho práce se zabývá molekulárními simulacemi působení ionizujícího záření na vodu a vlastnostmi takto vzniklého hydratovaného elektronu – elektronu „rozpuštěného ve vodě“. Tyto děje probíhají na krátkých časových škálách setin až jednotek pikosekund, což je pro srovnání např. doba, za kterou světlo urazí zhruba třetinu milimetru. Ondřej nyní působí jako assistant research scientist na University of New York, ostatně více informací o něm získáte na jeho profilu na našich stránkách. V neposlední řadě bych rád upozornil na jeho profil na Youtube, u kterého jsem se, ač humanista, upřímně pobavil a vřele jej doporučuji!
Druhým nedávno oceněným je současný student, teprve čtrnáctiletý Pavel Turek z 5.A8. Ten dostal mimořádnou cenu v rámci soutěže Talent Olomouckého kraje podle svých slov: „…za soutěže, jako je matematická olympiáda, kde jsem se dostal do celostátního kola, potom do středoevropského, dále na matematickém Klokanovi, kde jsem vyhrál celostátní kolo, a také v Logické olympiádě, kde jsem byl druhý v celostátním kole“ (více informací např. ZDE). 23. až 26.března se pak konalo ústřední kolo Matematické olympiády a Pavel obsadil v nejvyšší kategorii A 1. místo v celé České republice. Pavlovo vítězství v této renomované soutěži dosud nemá v celé historii gymnázia obdoby. Velký podíl na tomto úspěchu mají matematici z přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, jejichž fakultní školou je právě naše gymnázium. Pavlu Turkovi přejeme mnoho úspěchů v mezinárodním kole, které se uskuteční v Jihoafrické republice.
Gratulace samozřejmě nemíří jen oběma jmenovaným, ale celému kolektivu učitelů a studentů, kteří jim na Hejčíně zajišťovali tak plodné studijní prostředí!
Marek Zelenka (absolvent 6.A6, 2007)
Učitel roku Olomouckého Kraje – Jiří Kvapil
V úterý 1. dubna 2014 zástupci Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Jiřím Rozbořilem ocenili výbornou práci učitelů z regionu. Ocenění nejlepší učitel Olomouckého kraje si v Moravském divadle Olomouc převzal i Mgr. Jiří Kvapil, absolvent gymnázia z roku 1996 a stávající profesor matematiky, fyziky a hudební výchovy. Ocenění si Jiří Kvapil nepochybně vysloužil nejen svojí vynikající pedagogickou prací, ale také velice širokým spektrem mimoškolních aktivit. Posuďte sami – pan profesor vede nebo se podílí na činnosti tří kroužků – Klub malých debrujárů, kroužek elektrotechniky, kroužek Hudba a divadlo za školou – pomáhá v Nadaci Depositum Bonum a účastní se i projektu Heuréka. Jiří je tak inspirací nejen pro své studenty, ale i pro mnohé kolegy a přátele. Gratulujeme panu profesorovi za získání této prestižní ceny a přejeme mnoho dalších úspěchů v pracovním i osobním životě!
Martin Huňka (absolvent 6.A6, 2007)
Angličtinář roku
Naše gymnázium se na jaře zúčastnilo třetího ročníku soutěže Angličtinář roku a již podruhé se zapsalo mezi vítěze! Soutěž probíhá formou online testu, který trvá přesně 60 minut a testuje všechny aspekty používání jazyka – use of English, listening a reading – vyjma mluvení samozřejmě. Studenti musí test, jehož náročnost se pohybuje mezi úrovní B2 – C1, dokončit nejen správně, ale i v co nejkratším čase. Celkově se soutěže zúčastnilo 187 škol z celé republiky a test úspěšně odeslalo 3843 studentů, kteří nechodí na bilingvní gymnázium a nebyli déle než rok v anglicky mluvící zemi. Organizátorem soutěže je společnost Czech-us, v.o.s. a University of New York in Prague a jejich cílem je pomoci studentům ohodnotit jejich jazykovou úroveň a motivovat je k učení jazyka. Gymnázium Hejčín letos uspělo v kategorii nad 30 studentů, kterou vyhrálo a získalo 10 tabletů pro výuku AJ. V testu se však hodnotí nejen školy, ale i jednotlivci. Mezi 20 nejlepšími studenty z celé České republiky se ale žádný student z Hejčína neobjevil. Gratulujeme všem studentům a profesorům, kteří se o tento úspěch zasloužili, a přejeme hodně štěstí do následujících ročníků.
Mgr. Alice Abrahámová (profesorka anglického jazyka)
Program Excelence
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje každoročně rozvojový program Excelence. Program je určen pro střední školy, jejichž žáci se zúčastnili a uspěli ve vybraných soutěžích. Základním cílem tohoto programu je především podpora, zvyšování kvality a rozšiřování péče o talentované žáky na středních školách, kteří jsou schopni dosahovat vynikajících výsledků. Mezi další cíle tohoto programu patří zvýšení zájmu a motivace žáků, pedagogických pracovníků a škol o účast v soutěžích a přehlídkách, a tedy o zvyšování vědomostní úrovně žáků nad rámec školních vzdělávacích programů.
Rozvojový program umožňuje finančně ohodnotit pedagogy, kteří se věnují talentovaným žákům. Střední školy získají v závislosti na úspěšnosti svých žáků na krajských, ústředních a mezinárodních kolech vybraných soutěží body. Podle počtu získaných bodů obdrží školy finanční prostředky na ocenění pedagogů podílejících se na odborné přípravě žáka, který byl v tomto programu ohodnocen za výsledky v soutěži.
V roce 2013 dosáhlo v tomto programu naše gymnázium díky výsledkům svých studentů bezprecedentního úspěchu. Se ziskem 261 283 Kč jsme v Olomouckém kraji suverénně na 1. místě, celorepublikově jsme pak obsadili 6. místo. Výsledky středních škol v Olomouckém kraji najdete ZDE a kompletní výsledky si můžete prohlédnout na stránce MŠMT.
Archiv GOH
Z absolventských přednášek…
Ondřej Maršálek – O vědě, motivaci a směřování mladých lidí
Když jsem se studenty přicházela na přednášku dr. Ondřeje Maršálka, bývalého absolventa našeho gymnázia, měla jsem obavy, nakolik jí porozumím. O problematice molekulárních simulací působení ionizujícího záření na vodu, kterou se držitel prestižního ocenění Česká hlava v kategorii Doctorandus zabývá, toho totiž vím velmi málo. Vynikající přednáška však předčila všechna má očekávání a opět potvrdila pravidlo, že velký odborník bývá i velkou a zajímavou osobností.
Vyprávění dr. Maršálka bylo natolik poutavé, že nám vůbec nestačil vyhrazený čas a diskuse spontánně pokračovala i v čase vyhrazeném pro oběd. Velmi oceňuji, že přednášející se nesoustředil pouze na konkrétní odborný problém, na němž pracuje, ale věnoval se především směřování mladých lidí a podpoře jejich zájmu o přírodní vědy. Snažil se je přesvědčit a motivovat k využívání všech možností, jež se jim nabízejí – SOČ, olympiády, letní školy a soustředění (např. Týden vědy na FJFI ČVUT) apod. Na základě svých zkušeností také zdůraznil význam týmové spolupráce i předpoklady pro ni. Jako učitelka velmi oceňuji, že před studenty doslova řekl, že člověk se může posunout dále jen tehdy, když přestane podléhat poměrně rozšířenému postoji „to mi v životě k ničemu nebude, to se učit nebudu“.
Mgr. Šárka Richterková (profesorka matematiky a deskriptivní geometrie)
Radim Brach – Prezentace University of Nebraska – Lincoln
V povánočním čase měli studenti anglické sekce možnost dozvědět se informace o studiu na vysokých školách v USA díky besedě s Radimem Brachem, absolventem 6.A6 z roku 2008. Radim, který v současné době studuje na University of Nebraska – Lincoln obor Global Studies, získal na své studium prestižní Robitschek stipendium. Díky tomu mohl studentům poskytnout informace týkající se života studentů na kampusu americké univerzity, rozdílech v přístupu k vysokoškolskému vzdělání v USA a ČR a samozřejmě mluvil i o financování studia.
Paul von Blum – Občanská práva nejen v ČR
Ve spolupráci s absolventkou Janou Sehnálkovou, která momentálně pracuje jako zástupkyně ředitele Amerického centra při Velvyslanectví USA v Praze a vyučuje na Katedře amerických studií FSV UK, se v únoru uskutečnila výborná přednáška renomovaného univerzitního profesora z University of California Paula von Bluma. Studenti všech maturitních a předmaturitních ročníků tak měli možnost se na besedě setkat s významným světovým aktivistou v oblasti občanských práv a dozvědět se, jaká je jeho osobní zkušenost z boje za občanská práva a jak jsou na tom ČR, USA i další státy v tomto směru dnes. Profesor von Blum v rámci své návštěvy v ČR vystoupil také několikrát v České televizi, a to např. v pořadu Hyde Park Civilizace.
Petra Hanáčková – Vysokoškolské studium ve Skotsku
Během studia na anglické sekci jsem absolvovala přednášku bývalé studentky gymnázia. Tehdy studovala na University of Edinburgh. Vysvětlila nám, jak probíhá přijímací řízení do Velké Británie, jak funguje skotský systém, a povyprávěla osobní zážitky ze Skotska. Z přednášky jsem si odnesla pár poznatků. Zaprvé: přijímací řízení a studium na zahraniční univerzitě není nedosažitelná záležitost. Zadruhé: osobní setkání s člověkem, který kvůli vzdělání vycestoval, je více motivující, než si pročítat články na internetu.
Už dříve jsem uvažovala o studiu v zahraničí, ale teprve její prezentace mě přiměla, abych přihlášku zaslala. Nakonec mi University of Aberdeen nabídla místo, které jsem přijala. Ve Skotsku se mi líbí a myslím, že vydat se sem bylo dobré rozhodnutí. Napadlo mě, proč nesdílet zážitky a zkušenosti se studenty hejčínského gymnázia, kteří možná váhají stejně jako já před pár lety. Kontaktovala jsem Asociaci absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín, která přednášku zprostředkovala. V rámci prezentace jsem studenty čtvrtých a pátých ročníků anglické sekce seznámila s nezbytnostmi, jež je pro přijetí do Velké Británie potřeba projít. Ukázala jsem jim užitečné internetové stránky a sdělila fakt, že na skotských univerzitách platí školné studentům z Evropské unie skotská vláda. Vyprávěla jsem o zdejším vysokoškolském systému a mých dojmech ze studia. Někteří ze studentů projevili zájem a kladli otázky týkající se třeba uznávání maturitních výsledků v přijímacím řízení. Pár z nich prohlásilo, že o studiu ve Velké Británii uvažují.
Petra Hanáčková (absolventka 6.A6, 2013)
Děkujeme všem absolventům, kteří si v uplynulých měsících našli čas a přišli se podělit o svoje zkušenosti se současnými studenty gymnázia. Pokud i Ty máš zájem o zprostředkování přednášky, prezentace nebo diskuze na zajímavé téma nebo životní zkušenost, obrať se na naši emailovou adresu info@hejcin-absolventi.cz.
Rozhovor s Ondřejem Maršálkem, držitelem ceny Česká hlava 2013
Nestává se tak často, aby prestižní vědeckou cenu Česká hlava získal absolvent Hejčína. Když jsme se dozvěděli, že za rok 2013 byl za svoji výzkumnou činnost oceněn Ondra Maršálek (absolvent 6.A6 z roku 2002), nemohli jsme to nechat bez povšimnutí a poprosili jsme Ondru o krátký rozhovor.
Když jsem si zjišťoval, za co jsi cenu Česká hlava dostal, přiznám se, že jsem tomu moc nerozuměl. Mohl bys mi tedy jako laikovi vysvětlit, za co jsi cenu dostal?
Cenu jsem dostal za výzkum, který jsme publikovali se spolupracovníky a který je shrnutý v mé doktorské dizertační práci. Zkoumali jsme některé procesy, které jsou spuštěny dopadem ionizujícího záření na vodu. Jedním z produktů je hydroxylový radikál, který může dále chemicky poškozovat molekuly v ionizovaném roztoku. Dalším produktem je tzv. hydratovaný elektron, tedy samotný elektron „rozpuštěný ve vodě“. U toho jsme se zabývali jeho vznikem, rovnovážnými vlastnostmi i jedním možným mechanismem zániku. Ve všech případech se jedná o procesy velmi rychlé, v případě hydroxylového radikálu dokonce pod rozlišovací schopností nejlepších dostupných experimentů. Já jsem se věnoval výlučně použití výpočetních metod, které mají výhodu téměř neomezeného rozlišení v prostoru i v čase.
Změnila Ti cena Česká hlava nějak život?
Ocenění si pochopitelně velmi vážím, ale nemyslím, že by mi jakkoliv změnilo život. Tak je to určitě dobře, nejedná se o něco, co by mě mělo stavět do jakkoliv speciální pozice. Beru to hlavně jako závazek a motivaci k další práci.
Máš nějaký vzor?
Neřekl bych, že existuje jeden člověk nebo několik málo lidí, které bych mohl označit za své vzory. Určitě je pravda, že se inspiruji lidmi kolem sebe, ale posuzuji všechno tak nějak „kus od kusu“. Pokud narazím na něco, co považuji za dobrý nápad, nezáleží na tom, kdo to řekl nebo udělal. Zároveň si myslím, že jsou prospěšné i negativní vzory, které člověku pomohou si ujasnit, čemu se chce vyhnout.
Když se teď přesuneme o pár let zpět a vzpomeneš si na léta strávená na Hejčíně – jak Tě Hejčín připravil na studium na vysoké škole a na Tvoje současné povolání?
Kdosi moudrý řekl „Education is what remains after you have forgotten everything.“ Mám pocit, že tento druh vzdělání pro mě byl důležitější než konkrétní vědomosti, které jsem si odnesl. Během studia na Hejčíně jsem se poměrně intenzivně věnoval debatování. Díky tomu jsem se naučil kriticky pracovat se zdroji, argumentovat a argumentaci posuzovat. S postupem času jsem si také začal ještě více vážit jazykových schopností v angličtině, které jsem měl na Hejčíně možnost získat. Vždy jsem to považoval za důležité, ale teprve když vidím, že se v mezinárodním pracovním prostředí můžu zcela věnovat odborné stránce a neřešit problémy s komunikací, doceňuji to naplno.
Jaké máš vzpomínky na Hejčín?
Vzpomínky mám převážně pozitivní a často intenzivní. Hejčín se na těch šest let stal dominantním prvkem mého života, dokonce více, než jak by to člověk očekával u jiného středoškolského studia. Protože jsem dojížděl z Prostějova, byla značná část mého rozvrhu určená právě školou. Část zbývajícího volného času potom byla vyplněná cestami na debatní turnaje nebo související mezinárodní akce. Rád vzpomínám na celkovou atmosféru na Hejčíně a vážím si přátelství, která tam vznikla. Když mám přiležitost, rád se na Hejčín vracím. A kdybych se měl znovu rozhodovat, určitě bych neměnil.
Na kterého profesora z Hejčína vzpomínáš nejvíce a proč?
Spousta profesorů na Hejčíně jsou osobnosti, které mě výrazně ovlivnily a na které rád vzpomínám. Pokud bych ovšem měl vybrat jedno jméno, byl by to John Wickham. I když byl mým profesorem dějepisu, ze kterého jsem, přiznávám, značnou část zapomenul, určitě mi od něj mnoho zůstalo. Jako debatní trenér se o nás staral na cestách na turnaje v Česku i v zahraničí a naučil nás spoustu toho, co lze jen velmi obtížně zahrnout do formálního vzdělávání. A byl to právě John, kdo mi koncem studia na Hejčíně připomenul ten výše uvedený citát.
A otázka na závěr: jaké máš plány do budoucna a čeho bys chtěl ještě dosáhnout?
Já obecně nerad dělám konečná rozhodnutí, ale zatím určitě platí, že se chci dále naplno věnovat vědě. V současné době jsem na postdoktorandské pozici na New York University. Delší pobyt na univerzitě v USA i mnohé zahraniční cesty, které jsem měl možnost podniknout během doktorského studia, mě však utvrdily v tom, že bych se nakonec chtěl vrátit do Česka a věnovat se vědě tam. I přes problémy, se kterými se česká věda potýká, se u nás dá dělat výzkum na světové úrovni, jak někteří čeští vědci ukazují. Rád bych dostal příležitost k tomu přispět.
Ondro, děkuji moc za rozhovor a těším se na další setkání, nejlépe na Hejčíně!
Radim Brach (absolvent 6.A6, 2008)
Studentská rada gymnázia má nové vedení
Studentská rad GOH si v únoru zvolila nové vedení, a proto bychom vám rádi její nové vedení představili a sdělili vám její plány do budoucna. Nejprve bychom ale chtěli poděkovat předchozímu vedení Studentské rady, a to předsedovi Matěji Stehlíkovi (6.A6) a oběma místopředsedům, Jiřímu Špeldovi (4.C) a Ivovi Jelínkovi (6.A6). Uspořádali tradiční vánoční aukci, nafotili školní ročenku a alespoň trošku probudili život na našem gymnáziu, za což jim patří velké poděkování. Když něco starého končí, tak něco nového začíná. Proto ve středu 26. února proběhly volby do Studentské rady v rámci standardního nahrazení studentů maturitních ročníků. Ve volbách byl novým předsedou Studentské rady zvolen Tomáš Spáčil (2.C) a místopředsedou Patrik Dostál (5.A6).
Máme spoustu vizí a plánů, které bychom chtěli co nejdříve uskutečnit. Jedna z prvních věcí, která je již hotová, je nové logo Studentské rady. Za jeho grafický návrh děkujeme Jirkovi Kratochvílovi. Dále je neustále aktualizovaná nástěnka v budově školy, kde se studenti dozvědí vše, co chystáme i termín další rady a kontakty. Také přidáváme příspěvky na naši facebookovou stránku www.facebook.com/hejcinsr.
Další akce, kterou máme již za sebou, se konala 2. dubna, kdy se v rámci Světového dne informovanosti o autismu (“World Autism Awareness Day”) uskutečnilo promítání animovaných pohádek v kině Metropol pro veřejnost. Celá akce byla pořádána olomouckou organizací Jdeme Autistům Naproti (JAN Olomouc – o.s.) a Studentská rada byla hrdým spolupracovníkem při organizaci a propagaci akce. Promítání se zúčastnily především rodiny s dětmi s autistickou poruchou, pro které byl sál upraven tak, aby se děti mohly cítit dobře. Vrcholem večera bylo společné focení před olomouckou radnicí, která byla, stejně jako Dóm, nasvícená modře. Právě modrá barva je symbolem autismu a města na celém světě se 2. dubna zapojují do osvětové kampaně s názvem “Light It Up Blue.” Každé 110. dítě v České republice se narodí s poruchou autistického spektra a my za Studentskou radu jsme tudíž byli velice rádi za to, že jsme alespoň spoluprácí s JAN mohli dětem ukázat, že jsou plnohodnotnou součástí společnosti.

Studentská rada se zapojila do organizace a propagace akcí v rámci Světového dne informovanosti o autismu. Foto: Patrik Dostál
Na měsíc květen Studentská rada plánuje školní promítání několika festivalových dokumentů z Jednoho světa v rámci projektu „Promítej i Ty!” Hejčínští studenti tak budou mít možnost zhlédnout například dokument o plýtvání potravinami v západním světě, o problematické politice v Bělorusku či o bezpráví páchaném na ženách v Afghánistánu. Cílem obou těchto akcí je přiblížit problematiku dnešního světa studentům a ukázat jim, že opravdu každý se může alespoň pokusit o zlepšení situace – ať ve svém nejbližším okolí, a to například formou dobrovolnictví (v JAN či kdekoliv jinde), a nebo zkrátka tím, že začne o světě a jeho problémech přemýšlet. Doufáme, že projekt “Promítej i Ty!” k tomu dopomůže a bude pro studenty přínosný.
Další velkou událostí, kterou chystáme na podzim 2014, bude anti-komunistická akce NIKAGDA NĚZABUDĚM. Program bude velmi pestrý, zajímavý a především poučný. Akce bude trvat týden a začne vernisáží tematické výstavy fotek, plakátů a časopisů. Hlavním momentem bude přednáška Davida Kollera, známého zpěváka kapely Lucie, se zajímavými hosty. Celou akci doplníme tematickým filmovým odpolednem. Akcí bychom chtěli studentům připomenout, co byl a je komunismus a další totalitní režimy za zvěrstvo. Právě rok 2014 je významným mezníkem – 25 let od pádu komunismu v Čechách.
Již jsem zmínil pojem „filmové odpoledne.“ Jedná se o projekt profesorek Ličmanové & Šimanové & Vackové ve spolupráci se Studentskou radou. Filmová odpoledne probíhají asi jednou za měsíc ve středu. Jedná se o velmi zajímavé a často aktuální filmy, které je dobré vidět. Po filmech probíhají diskuze s profesorkami, psychology, či přímo režiséry daných filmů. Zájem studentů neustále roste.
Velkým dnem bude pro Studentskou radu poslední čtvrtek v červnu tohoto roku. Nejen, že bude probíhat již tradiční festival hejčínských kapel známý pod názvem HEY!, ale také se uskuteční soutěž hejčínských kapel o velmi zajímavé ceny. Po celý den budou připraveny různé aktivity a workshopy, kterých bude škoda se nezúčastnit. Atmosféru celého dne doplní akce s názvem „Běh pro Afriku“, kterou bude pořádat Studentská rada ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.
V neposlední řadě bychom chtěli natočit pár videí pro propagaci učitelů a školy a ukázat celému internetu, jak se žije na Hejčíně. Akcí, které chceme zrealizovat, je opravdu hodně. Samozřejmě nevynecháme vánoční aukci, vánoční koncerty a open day. Doufám, že budeme úspěšní nejen v realizaci akcí, ale i v řešení aktuálních i téměř zapomenutých problémů. Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo nápady, tak nás neváhejte kontaktovat.
EMAIL PŘEDSEDY: predsedasr@seznam.cz
EMAIL STUDENTSKÉ RADY: hejcinsr@gmail.com
Tomáš Spáčil (2.C) a Patrik Dostál (5.A6)
Spolupráce se Sučany Alumni zahájena
Asociace absolventů GOH zahájila v průběhu jarních měsíců spolupráci s partnerskou organizací gymnázia ze slovenských Sučan. Bylo nám ctí přivítat v březnu zástupce Sučany Alumni – Tomáše Jacka s manželkou a Štefana Korbela, současného předsedu Sučany Alumni – na 5. Absolventském plese GOH a ukázat jim krásy Olomouce. Sučany alumni je oficiální organizace absolventů Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanech, menšího města mezi Žilinou a Martinem. Sučany alumni mají velice podobné cíle jako AAGOH, a proto jsme se rozhodli společně spolupracovat. Kromě výměny „know-how“ a sdílení bychom v budoucnu rádi pořádali společné akce pro absolventy, participovali na společných projektech sponzorovaných EU nebo Visegradskeho fondem a pomáhali našim školám a jejich současným studentům. V úvahu by přicházela např. i studentská či profesorská výměna mezi oběma gymnázii apod.
Martin Huňka (absolvent 6.A6, 2007)

Zástupci Sučany Alumni, Tomáš Jacko (vlevo) a Štefan Korbel s prof. Faberovou na 5. Absolventském ples GOH. Foto: Daniel Peprník
Vyhodnocení 5. Absolventského plesu 2014
Jubilejní 5. Absolventský ples GOH pořádaný Asociací absolventů GOH se tento rok uskutečnil 22. března v reprezentativních prostorách Regionálního Centra Olomouc (RCO). Jsme moc rádi, že si na ples našlo čas a chuť bezmála 500 absolventů i letošních maturantů, profesorů a přátel školy a všichni společně zakončili plesovou sezonu v přátelském duchu. Fotoreport z plesu si můžete prohlédnout na našich webových stránkách. Týden po plese jsme pomocí jednoduchého dotazníku požádali zúčastněné o ohodnocení a zpětnou vazbu, abychom při přípravě dalších ročníků brali v potaz vaše návrhy a připomínky. Dotazník vyplnilo téměř 80 zúčastněných a celkové hodnocení nakonec vyznělo docela pozitivně, i když několik poznámek k programu, termínu i lokalitě se přece jenom našlo. Několik grafů z vyhodnocením naleznete níže – hodnotilo se jako ve škole. Pro úplnost ještě dodáme, že průměrná známka za lokalitu (RCO) byla 1.7; za termín plesu (22.března) 1.4, a systém objednání a předání vstupenek dostal známku 1.7. Děkujeme moc za všechny náměty a připomínky, využijeme je při přípravě příštích plesů.
Poděkování
Děkujeme všem autorům jednotlivých článků. Děkujeme Lucce Endlové za gramatickou a stylistickou korekturu a editorskou pomoc. Děkujeme profesorce Júlii Faberové za přísun aktuálních informací z Hejčína a všemožnou jinou podporu. Děkujeme všem čtenářům, kteří dočetli až sem. A ještě jednou děkujeme našim rodičům, že nás poslali studovat na Hejčín…
Napište nám!
Chcete přispět do dalších vydání newsletteru, nebo máte nápad na zajímavý článek, rozhovor, či třeba foto-soutěž? Jsme otevřeni všem šíleným i méně šíleným nápadům a vždy hledáme nové tváře, takže nás neváhejte zkontaktovat na info@hejcin-absolventi.cz nebo nám napiště přes facebook Asociace absolventů.
Imprint
Disclaimer
Hejčínský newsletter je (ne)pravidelně vycházející periodikum vydávané Asociací absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín za účelem informování absolventů gymnázia o akcích, novinkách a změnách ve škole, v asociaci i mezi širší hejčínskou obcí. Chceme informovat, diskutovat, bavit, někdy snad i vzdělávat, ale především chceme spojovat všechny hejčínské absolventy, profesory, studenty a přátele.