Asociace absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín

Výroční zpráva 2011 – „Inception“

24.3.2012

Obsah

1. Úvodní slovo

2. Proč „Inception“?

3. Činnost v roce 2011

4. Zpráva o hospodaření

5. Orgány Asociace

6. Spolupráce

7. Cíle pro rok 2012

8. Dlouhodobé cíle

9. Poděkování

10. Kontaktní a identifikační údaje

1. Úvodní slovo

Vážení absolventi, profesoři, studenti a přátelé Gymnázia Olomouc-Hejčín,

je mi velkým potěšením psát tyto řádky, protože to znamená, že Asociace absolventů má za sebou první úspěšný rok svého života. Projekt sdružení absolventů, o kterém jsme s profesorkou Faberovou začali uvažovat již v roce 2007, a o kterém mělo mnoho lidí včetně mě samotného nemalé pochybnosti, se tak z úvah a snů dostal do reálného života a má nakročeno stát se trvalou součástí života hejčínských absolventů, profesorů a studentů.

Chtěl bych na tomto místě poděkovat pěti lidem, bez nichž by Asociace absolventů nikdy nevznikla a její fungování by nebylo prakticky možné. Jak již bylo zmíněno, zástupkyně pro Anglickou sekci Júlia Faberová položila základ myšlence vzniku absolventského sdružení, a proto ji za to patří veliký dík. Nepostradatelná je ale i její nezištná pomoc při organizaci nejrůznějších aktivit, komunikaci s dalšími profesory, neustále pozitivní přístup a nevyčerpatelná enegie, které se od ní asociaci dostává. Dále bych rád poděkoval čtyřem spoluzakladatelům asociace, bez nichž bych se do tohoto projektu nikdy nepouštěl. Poděkování patří Radimu Brachovi za jeho komunikační dovednosti a schopnost dodávat asociačním činnostem a akcím potřebnou „šťávu“ v ten pravý moment, kdy ostatním energie již ubývá; Pavlu Kunčíkovi za jeho realistický přístup k některým, často utopickým, vizím a plánům a za zprostředkování „hlasu lidu“ v nejrůznějších diskuzích; Marku Zelenkovi za poskytování konzultačních a právnických služeb Asociaci a za doplňování alternativního, mnohdy uměleckého pohledu na její aktivity, a Denise Žilové za její nezlomnou výdrž s námi sebestřednými chlapy, za designérské schopnosti a za poskytnutí, tolik potřebného, ženského pohledu na věc.

Věřím, že i v dalším roce bude Asociace absolventů úspěšně oslovovat hejčínské absolventy, připravovat pro ně srazy, setkání, plesy, a bude je přivádět zpět na Hejčín, aby se o své zážitky, zkušenosti a schopnosti podělili se stávajícími studenty. Jsme teprve na začátku, ale naše cíle jsou smělé a doufáme, že nás při jejich naplňování podpoříte alespoň tak, jako doposud! Děkujeme!

Příjemné čtení přeje Martin Huňka, absolvent 6.A6, 2007

2. Proč „Inception“?

Pokud jste viděli film Inception (Počátek), určitě si vybavíte, že jeho hlavním motivem je prostupování snů a reality. S trochou nadsázky se dá říct, že i Asociace absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín se tomuto motivu ve svých začátcích nevyhne. Na začátku byla myšlenka, podnět, snad sen a nyní již píšeme první výroční zprávu. Náš „sen“ ale počátkem nekončí, naopak se na něj nabalují další a další vize (či snad vidiny) a s více angažovanými snílky se tento sen stává mnohavrstevným a multidimenzionálním, opět stejně jako ve filmu. Úkolem této zprávy je ale přece jenom zhodnotit ten počátek, tak se do toho pusťme.

Asociace absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín byla oficiálně založena v březnu 2011, kdy byla její registrace po několika peripetiích se stanovami schválena Ministerstvem vnitra ČR a bylo jí vygenerováno IČ. Formou se jedná o občanské sdružení, neziskovou organizaci, které si klade za cíl sdružovat absolventy gymnázia, podporovat rozvoj gymnázia a jeho studentů, pedagogů a absolventů a provozovat jiné aktivity v zájmu gymnázia. Rádi bychom vytvořili sociální platformu pro hejčínské absolventy, kteří ani po letech neztratili o gymnázium zájem a mají chuť se nenáročným způsobem opětovně zapojit do života gymnázia.

Naše cíle a program vychází z přesvědčení, že díky gymnáziu většina z absolventů získala na české poměry nadprůměrné vzdělání, které jim umožnilo osobní a kariérní rozvoj. Aby gymnázium mohlo i nadále poskytovat výborné vzdělávací služby, musí se studenty komunikovat i po skončení maturity a snažit se s absolventy vytvořit dlouhotrvající vztah. Jsou to totiž právě absolventi, kteří škole mohou poskytnout tolik potřebnou zpětnou vazbu, zda škola stále precizně připravuje studenty na vysokoškolské studium a vybrané povolání. Ke konsolidaci této zpětné vazby a její přeměnu na konkrétní akce by měla přispět právě Asociace absolventů, která jako oficiální uskupení může lépe a účinněji prezentovat názory absolventů a podporovat školu v její činnosti. Gymnázium má ve svých absolventech velké množství znalostí, zkušeností a příležitostí, které při správném využití mohou významnou měrou přispět k dalšímu rozvoji nejen konkrétních jednotlivců, ale i školy jako celku. Asociace absolventů se bude snažit rozvíjet spolupráci mezi absolventy, současnými studenty a profesorským sborem a přispět k tomu, aby škola nadále zlepšovala kvalitu poskytovaného vzdělání a možnosti osobitého rozvoje každého studenta i profesora.

3. Činnost v roce 2011

Jak bylo naznačeno již v úvodu této zprávy, rok 2011 se nesl ve znamení počátků, protože mnoho aktivit, které asociace uspořádala nebo se jich účastnila, bylo první svého druhu. Jednou z mála výjimek je absolventský ples, který se uskutečnil již podruhé, a to v březnu 2011 v oblíbené sokolovně ve Slavoníně. Ples se nesl ve studentském duchu a díky vystoupení Hejčínského Kalu a lidovým cenám za občerstvení snad splnil očekávání všech zúčastněných. Díky kapacitním problémům a stále se zvětšujícímu zájmu o tuto akci se ale absolventský ples v roce 2012 uskuteční ve větších prostorách Armádního domu v Olomouci.

67
Záběr z absolventského plesu při vystoupení Hejčínského kalu

V červnu 2011 asociace uspořádala přímo na půdě školy kulatý stůl mezi absolventy, profesory, studenty a vedením gymnázia školy k tématům týkající se budoucnosti a směřování gymnázia. Absolventi, studenti a profesoři měli možnost diskutovat s vedením školy a mezi sebou např. o vizi a koncepci Anglické sekce, o dnešních studentech a roli Studentské rady ve školním uspořádání, jak jsou vybírání, hodnoceni a odměňování profesoři, jak škola momentálně spolupracuje s absolventy a jaké možnosti škola nabízí studentům vracející se ze stáží a studijních pobytů v zahraničí. Diskuse se nesla ve velmi konstruktivním duchu a vzešlo z ní několik doporučení, které vedení školy na začátku nového školního roku promptně zrealizovalo – např. celoškolní volby do Studentské rady, vyčlenění profesora pro pomoc s přihláškami na zahraniční vysoké školy a opětovné zařazení hudební a výtvarné výchovy do volitelných předmětů k maturitě. Díky podnětné a zajímavé diskuzi by proto Asociace ráda uspořádala podobný kulatý stůl i tento rok.

Během letních prázdnin a v září pracovala většina členů přípravného výboru na spuštění webových stránek asociace a vytvoření facebookového profilu. Stránky www.hejcin-absolventi.cz byly nakonec spuštěny v prvním říjnovém týdnu roku 2011 a doposud se setkaly s pozitivní odezvou. Práce na dalším vývoji stránek a vylepšení facebookového profilu neustále pokračují a uživatelé se již brzy mohou těšit na nové funkcionality a možnosti využití, které ze stránek vytvoří vhodnou komunikační platformu pro všechny aktivity spojené s absolventským životem.

V říjnu 2011 se Asociace zúčastnila oslav 20. výročí založení Anglické sekce, kde se měla možnost poprvé oficiálně představit a prezentovat širší veřejnosti. Během následné diskuze s přítomnými absolventy vzešlo mnoho konstruktivních připomínek a nápadů, a proto doufáme, že absolventi k činnosti asociace nebudou lhostejní a budou i nadále přicházet s novými nápady a zapojovat se aktivně do činnosti asociace.

100_3153
Spokojení účastníci předání anglických učebnic do zeměpisu (zleva): Radim Brach, Mgr. Ivana Polednová, Mgr. Júlia Faberová, RNDr. Evžen Mayer, Martin Huňka, Mgr. Ivana Krčová, RNDr. Karel Pohaněl

Kromě toho asociace během oslav výročí uspořádala veřejnou sbírku na nové anglické učebnice do zeměpisu. Zakoupením piva a kofoly, které Asociace během oslav prodávala, šlo 10 Kč právě na tuto sbírku. Celkem se nám tímto způsobem podařilo vybrat 4,579 Kč. Tato částka by sice nepokryla nákup všech učebnic, ale rozhodně byla výborným počátkem celého snažení. Během oslav výročí jsme byli také kontaktováni několika absolventy Anglické sekce z roku 1997, kteří vyjádřili ochotu podpořit sbírku větší částkou a umožnit tak nákup učebnic v co nejkratší době. Díky příspěvku 18,333 Kč od tří štědrých dárců jsme byli schopni kontaktovat vydavatelství v Anglii, vyjednat s nimi hromadnou slevu a nechat učebnice zaslat přímo do školy v poměrně krátkém čase. Jejich oficiální předání členům předmětové komise zeměpisu v čele s jejím předsedou RNDr. Karlem Pohanělem proběhlo 3. prosince při Dni otevřených dveří gymnázia a od té doby učebnice úspěšně slouží profesorům a především studentům k získávání zeměpisných znalostí.

Od počátku roku 2012 se asociaci podařilo také spoluorganizovat tři absolventské přednášky pro stávající studenty přímo na škole. Vše započal MUDr. Jan Strojil, předseda Akademického senátu Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a člen Asociace absolventů

Jan Strojil přednáší o studiu biologie
Jiří Stejskal zase o práci režiséra

Gymnázia Olomouci – Hejčín, který 9. a 10. ledna vždy jednu vyučovací hodinu hovořil v seminářích biologie na téma studium medicíny v ČR, Británii a USA a následného zaměstnání v tomto oboru. Štafetu po něm převzal RNDr. Tomáš Fürst, absolvent anglické sekce z roku 1997, který 31. ledna mluvil hned ve dvou třídách o nekonečnu a dalších krásách a záludnostech studia matematiky. Jako zatím poslední se studentům představil režisér Jiří Stejskal, absolvent osmiletého gymnázia z roku 2005, který přinesl ukázat svůj úspěšný dokument „Jáma“, zobrazující život ukrajinské rodiny, která se odmítá poddat soudobému způsobu života. Dosavadní zkušenosti s absolventskými přednáškami jsou velice pozitivní, od profesorů i samotných studentů jsme na ně dostali velice dobrou odezvu, takže v jejich pořádání hodláme pokračovat. Už nyní máme domluvené další dvě přednášky a snad nezůstane jen u nich.

4. Zpráva o hospodaření

Asociace absolventů byla oficiálně zaregistrována na Ministerstvu vnitra 12. dubna 2011, proto je do finančních výkazů za rok 2011 zahrnut jen druhý, třetí a čtvrtý kvartál stejného roku. Nicméně celý výtěžek z 2. absolventského plesu, které asociace neoficiálně pořádala již v březnu 2011 je do finančních výsledků zahrnut ve formě přijatých příspěvků.

Jak plyne z výkazu zisků a ztrát, asociace v roce 2011 operovala s velice malým rozpočtem. Mezi hlavní náklady patřil nákup anglických učebnic do zeměpisu a platba za přípravu webových stránek, doménu a hosting. Hlavním zdrojem příjmů byly sponzorské dary absolventů vybrané nebo zaslané při příležitosti sbírky na nákup učebnic do zeměpisu, a výnosy z 2. absolventského plesu. Výnosy, které nebyly použity v roce 2011, byly převedeny od roku 2012.

Výkaz zisků a ztrát k 31.12.2011:

Další finanční výkazy včetně rozvahy a výsledovky Vám na požádání zašleme, nebo si je můžete stáhnout na našich webových stránkách.

Na rok 2012 plánuje asociace navýšení rozpočtu o cca 100 000 Kč. Hlavním zdrojem příjmů by měly být opět dary od absolventů a dalších sponzorů, protože asociace zatím neplánuje zavést povinné členské příspěvky. Mezi hlavní výdaje pak bude patřit další vývoj webových stránek asociace, vydávání absolventského newsletteru, organizace absolventského plesu a jiných akcí, operativní náklady a podpora kroužků a nepovinných předmětů při gymnáziu Hejčín.

5. Orgány Asociace

Asociace absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín má dva hlavní orgány – Členskou schůzi a Výbor.

Členská schůze je vrcholným orgánem Asociace, schází se alespoň jednou za rok, volí členy Výboru a schvaluje stanovy, stanovuje cíle Asociace a kontroluje jejich plnění.

Členské schůze se mohou zúčastnit všichni registrovaní členové Asociace.

img_5281
Představení Asociace absolventů během oslav 20. výročí založení Anglické sekce GOH

Výbor je statutárním a výkonným orgánem Asociace. Výbor oficiálně zastupuje Asociaci a stará se o její každodenní chod v době mezi zasedáními členské schůze. Výbor má pět členů, kteří jsou voleni členskou schůzí na dobu jednoho roku.

První členská schůze se uskuteční 24. března 2012, na níž se uskuteční první volby do Výboru.

Do doby, než bude zvolen řádný Výbor, Asociaci vede přípravný výbor ve složení Marek Zelenka (abs. 2007), Martin Huňka (abs. 2007), Radim Brach (abs. 2008), Pavel Kunčík (abs. 2008) a Denisa Žilová (abs. 2010).

6. Spolupráce

Nedílnou součástí činnosti asociace je i spolupráce a komunikace s dalšími neziskovými organizacemi působícími při gymnáziu a samozřejmě spolupráce se školou samotnou. Členové asociace udržují pravidelný kontakt s vedením školy i jednotlivými profesory a snaží se s nimi konzultovat jednotlivé aktivity, aby pro školu měly co největší přínos.

Asociace absolventů plánuje v tomto roce také společné aktivity se Sdružením pro rozvoj Gymnázia Olomouc-Hejčín, které má velice podobné cíle jako asociace. Jednou z aktivit bude sportovně-společenská akce pro absolventy, profesory a stávající studenty gymnázia, jejíž detaily se právě připravují.

Asociace absolventů plánuje v tomto roce navázat kontakt také se Sdružením rodičů při Gymnáziu Olomouc-Hejčín a najít vhodné příležitosti pro možnou spolupráci.

7. Cíle pro rok 2012

Cíle, které si Asociace vytyčila, se zároveň snaží reflektovat názory absolventů prezentované v dřívějších diskusích a průzkumech, stejně jako reagují na potřeby gymnázia. Konkrétní cíle Asociace absolventů na příští kalendářní rok je možné shrnout do několika oblastí:

Komunikace = zefektivnění komunikace mezi absolventy, studenty, profesory a vedením gymnázia

• neustálé zlepšování webových stránek Asociace jako komunikačního kanálu, který absolventům umožní cílenější a adresnější diskuzi mezi sebou, se stávajícími profesory a studenty

• začít s vydáváním pravidelného newsletteru nebo školního magazínu, který by informoval zejména absolventy a rodiče, ale i profesory a studenty o dění na škole, o úspěších gymnázia i individuálních studentů a absolventů apod.

Akce = sdružování hejčínských absolventů, pořádání společenských akcí, plesů a jiných setkání

• Organizace 3. Absolventského plesu – březen 2012

• Organizace setkání mezi absolventy a profesory ve spojení s barbecue party a případně i turnajem v některém méně fyzicky náročném sportu (např. petangue) – obdoba profesorské „Akce Makrely“ – červen 2012

• Organizace členské schůze Asociace k prodiskutování zásadních otázek týkající se činnosti Asociace, schválení rozpočtu, programu a volbě vedení – březen a září 2012

• Uspořádání akce „Hejčínský Gaudeamus“ – setkání studentů / absolventů vysokých škol v Česku i zahraničí se současnými studenty gymnázia s možností ptát se na otázky ohledně studia, přijímacích zkoušek, vysokoškolského života apod. – září 2012

• Pořádání nepravidelných specializovaných seminářů a prezentací pro stávající studenty s možností setkání absolventů se současnými studenty za účelem networkingu, předávání zkušeností a užitečných informací

• Uspořádání 2. veřejné diskuze / kulatého stolu s vedením školy a zástupci profesorů a studentů o dalším směřování školy, naplňování cílů apod. – červen 2012

Podpora = materiální a nemateriální podpora výuky, studentů a ostatních činností gymnázia (sportovní, kulturní a společenské akce)

• Analýza možností a příprava modelu pro angažování dalších zahraničních pedagogů – hledání, výběr, financování, právní náležitosti

• Analýza a příprava pilotního projektu „Zapojení absolventů do výuky“ – základní idea je, že zainteresovaný absolvent získá možnost vyučovat jeden seminář v oboru, ve kterém pracuje (např. Tomáš Furst a jeho nabídka učit matematiku)

• Podpora činnosti Studentské rady, realizace společných akcí nebo projektů (např. nafocení kalendáře s „hejčínskými motivy“)

• Příprava návrhu řešení, které by umožňovalo snazší návrat studentů vracejících se ze zahraničních středních škol do odpovídajícího ročníku (např. snížení počtu srovnávacích zkoušek, prodloužení termínu pro jejich vykonání, uznávání předmětů) – motto: „Iniciativní, samostatný a zodpovědný student si znalost doplní sám z vlastní vůle“

Reprezentace = propagace a reprezentace gymnázia v Olomouci i mimo region a budování dobré pověsti školy

• Vytvoření „mission statementu“ pro celou školu, který by se stal základem pro další směřování gymnázia, nastavil očekávání všech zúčastněných stran a určil konkrétní vizi do budoucnosti. Pro jeho účinnost a úspěch musí být důkladně prodiskutováno, akceptováno a podporováno všemi účastníky, tzn. vedením školy, profesory, studenty i absolventy.

• Vytvoření obsáhlejšího dokumentu, který by určoval plán a cíle Anglické sekce na dalších 10 let. (Vize 2022). Součástí dokumentu bude:

  • analýza, zda by bylo možné na Anglické sekci nabízet International Baccalaureate – co by to znamenalo po finanční stránce, po obsahové stránce výuky, jaké jsou formální požadavky atd.

8. Dlouhodobé cíle

V dlouhodobém horizontu cíle Asociace musí směřovat k tomu, aby všechny tři sekce gymnázia poskytovaly nadprůměrné vzdělání, a to nejen po stránce obsahové, ale i po stránce mimoškolních aktivit, nabídky výměnných pobytů, a inovativnímu přístupu k výuce a výchově studenta. Takový přístup přispěje k tomu, že studenti po ukončení maturity budou školu opouštět jako iniciativní, zodpovědní a samostatní jedinci. I proto má Asociace velký zájem na tom, aby se na její činnosti podíleli absolventi ze všech typů studia.

Kapitolou samou o sobě je Anglická sekce, kde v dnešním konkurenčním prostředí již nestačí pouze nabízet poskytnutí nadprůměrného, všeobecného vzdělání ve spojení s výukou angličtiny, ale je nutné se od ostatních podobně zaměřených škol v regionu výrazněji profilovat a nabízet „výjimečnost“ ve více oblastech. Pověst výjimečné školy, kterou Anglická sekce má od počátku své existence, povede k tomu, že se na Hejčín budou hlásit motivovaní a kvalitní studenti z mnoha koutů České republiky. Vyučovat na gymnáziu se zároveň stane velkým lákadlem pro výborné pedagogy, a to nejen z Česka, ale i ze zahraničí, kteří budou mít chuť a snahu se neustále rozvíjet a přizpůsobovat se novým podmínkám a požadavkům středoškolského vzdělání. Asociace má zájem se na rozvíjení „výjimečnosti“ podílet a podporovat ji všemi dostupnými prostředky. Zároveň jsme si ale vědomi, že uvedených vizí bude možné dosáhnout pouze za výrazné podpory většího počtů absolventů, a nebude se jednat pouze o finanční podporu, i když ta bude hrát asi nejdůležitější roli. Mobilizace dostatečného počtu absolventů je tudíž prvotním cílem Asociace, na kterém se bude měřit její úspěch.

Požadovaná výjimečnost může být dosažena např.:

• nabízením mezinárodně uznávaných „maturitních“ zkoušek jako je International Baccalaureate, nebo zkoušek z angličtiny, jako je CAE, IELTS, Zertifikat Deutsch přímo na škole v rámci výuky

• výukou pomocí inovativních metod s využitím moderních technologií

• nabídkou specializovaných seminářů umožňující osobní rozvoj studentů a jejich profilování

• vytvořením školního stipendijního programu umožňující studovat v zahraničí (s podporou absolventů)

• podporou mimoškolních aktivit, které povedou k reprezentaci školy, budování její pověsti a rozvoji specifických dovedností, schopností jednotlivých studentů i profesorů (např. participace školních týmů na odborných soutěžích, sportovních turnajích atd.). Extra-školní aktivity musí být vedením školy oficiálně podporovány a v některých případech dokonce i vyžadovány. Ze zkušenosti mnoha absolventů je patrné, že obecné fráze o podpoře nestačí, studenti a profesoři musí podporu vidět a cítit a pro jejich činnost jim musí být poskytnuto maximální zázemí.

Další aktivity a akce, do kterých se Asociace plánuje aktivně zapojit:

• podpora při organizaci významných školních akcí, jako jsou oslavy výročí, Open Day apod.

• podpora sociálně slabších nebo jinak znevýhodněných studentů např. formou příspěvků, částečných stipendií a grantů

• podpora výměnných pobytů, školních exkurzí a výletů, stáží a stipendijních programů pro nadané studenty

• nabídka možností dalšího vzdělávání profesorů např. ve společnostech, kde působí absolventi

Činnost Asociace absolventů je teprve na začátku. Proto uvítáme Vaše náměty, názory a připomínky k cílům a programu Asociace a budeme velmi rádi, když projevíte zájem a budete se na chodu asociace s námi podílet!

9. Poděkování

Asociace absolventů by chtěla poděkovat paní Leně Žilové za přípravu ročního zúčtování a zajištění transparentního účetnictví asociace. Jakub Hájek si zaslouží veliké díky za vývoj webových stránek asociace, trpělivost se zapracováním všech možných i nemožných připomínek a nápadů a celkovou administraci webových stránek. Profesorce Haně Vackové a absolventce Lucce Endlové bychom rádi poděkovali za redakční práci pro připravovaný absolventský newsletter a Pavlovi Dzikovi za designové a technické zpracování newsletteru. Profesorům Jiřímu Glosovi a Petrovi Homolákovi jsme velmi vděčni za gramatické a stylistické korektury všech článků. Děkujeme také Janu Strojilovi, Tomáši Fürstovi a Jiřímu Stejskalovi, že si našli čas a přišli se stávajícími studenty gymnázia diskutovat o svých zkušenostech ze studia i zaměstnání. Ladislav Strojil a Katka Klímová si zaslouží naše poděkování za podnětné diskuze o fungování a činnosti asociace a zajímavé nápady a připomínky. Děkujeme také všem, kteří menší nebo větší částkou přispěli na nákup nových anglických učebnic do zeměpisu. V neposlední řadě chceme také poděkovat vám všem, kteří právě čtete tyto řádky a nezištně nás tak podporujete v dalším úsilí a snažení. Díky!

10. Kontaktní a identifikační údaje

Název

Asociace absolventů Gymnázia Olomouc-Hejčín

Doručovací adresa

Tomkova 45

779 00, Olomouc

Do adresy prosím uveďte „K rukám pí. Faberové“

IČ 22893628

E-mailová adresa: info@hejcin-absolventi.cz

Webové stránky: www.hejcin-absolventi.cz

Facebook: www.facebook.com/pages/Asociace-Absolventu-GOH

 

Celou Výroční zprávu ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

Martin Huňka

Sdílejte s ostatními →

Přidejte svůj komentář

Položky označené * jsou povinné.