Publikováno 14. 2. 2012 v rubrice Aktuality.

Po Honzovi Strojilovi se jako druhý na Hejčíně představil se svou přednáškou Tomáš Fürst, absolvent anglické sekce z roku 1997. Jeho přednáška se uskutečnila 31. ledna, a to hned ve dvou třídách a nesla se ve znamení nekonečna. Kvůli tajnému obsahu přednášky se bohužel z akce nepořídil žádný obrazový záznam, ale nám se podařilo z neznámého zdroje získat přímo poznámky samotného přednášejícího a nyní vám je zde exkluzivně nabízíme k nahlédnutí:

1. Přírodní vědy jsou informační kompresí reálného světa.
Například veškerý pohyb, který kolem sebe vidíme (voda v řece, listy ve větru, tělesa padající k zemi, Měsíc, Země a Slunce, …) mají společné vysvětlení v tom, že F = m*a. Tomu říkám informační komprese.

2. Matematika je jazykem informačních kompresí.
F = m*a se dá říct česky, anglicky, rusky, čínsky i svahilsky, ale když chceme spočítat, za jak dlouho upuštěna křída spadne na zem, nezbývá, než ten zákon vyslovit v jazyce matematiky. Jinak nám to neumožní žádné předpovědi, případně pouze kvalitativní ohodnocení, např. že nahoru nepoletí a dole ji najdeme.

3. Nekonečno je daň, kterou platíme za to, aby ten jazyk dával smysl.
Lidskému mozku se o nekonečnu špatně uvažuje, protože se vyvinul spíš na úlohy typu „jak rychle utéct před srstnatým nosorožcem“ než na úlohy typu „kolik andělů se vejde na špičku jehly“. Pokud ale chceme mluvit jazykem přírody, tedy matematikou, potřebujeme alespoň čísla, pomocí kterých vyjadřujeme hodnoty fyzikálních veličin. Ale už u přirozených čísel narazíme na problém s nekonečnem. Je množina sudých přirozených čísel stejně velká jako množina všech přirozených čísel? Se zlomky je to potom ještě horší. Vzpomeňme na Achillea, který nikdy nedohoní želvu: žádný paradox, jen špatně sečtená nekonečná řada. Všech zlomků je snad víc než přirozených čísel, nebo ne? […]

 

Více toho náš zdroj bohužel nezískal, i tak jsme ale rádi za tento malý exkurz do světa matematického nekonečna. A jaké byly reakce samotných studentů na přednášku? Pár se nám jich podařilo získat:

Přednáška pana Fürsta byla hodně zajímavá a doplnila jednoduché učivo z hodin matematiky o mnohem záživnější a užitečnější informace. Pokud jsou na Hejčíně studenti, kteří mají o matematiku zájem a chtějí se dozvědět víc, tak jsou tyto přednášky ideální příležitost, jak si rozšířit obzory.

Přednáška o nekonečnu byla skvělá. Líbilo se mi, že to nebylo pojmuto formou učení, ale spíše zábavy. Pan Fürst nám pověděl a objasnil různé zajímavosti, na které v běžných hodinách matematiky či fyziky není čas. Z jeho hodinové návštěvy jsem si odnesla spoustu nových informací, a to hlavně díky tomu, že jsme vše řešili společně a nad vším jsme museli přemýšlet. Přesto to bylo vtipné a uvolněné. Troufnu si i tvrdit, že jsem vydržela dávat pozor celých 45 minut. Určitě bych ráda přivítala ještě nějakou zajímavou přednášku, která mi rozšíří obzory a ukáže mi, že matematika a fyzika nejsou jen nudné předměty.

Mnohokrát děkujeme Tomášovi, že se si našel chvíli volného času a vrátil se na Hejčín, aby stávajícím studentům předal pár poznatků ze svého oboru. Děkujeme také profesorce Šárce Richterkové za laskavé propůjčení dvou vědychtivých tříd a doufáme, že studentům, kteří měli tu čest se přednášky zúčastnit, otevřela nové obzory v oblasti matematiky a přírodních věd obecně.

Už teď se těšíme na další téma, které na Hejčín jeho absolventi přinesou, a zároveň zveme všechny absolventy, kteří mají chuť zavítat zase na Hejčín a studentům nabídnout krátký vhled do jejich oboru, aby nás kontaktovali. Rádi vám s organizací přednášky pomůžeme a zařídíme nezbytné věci!

Martin Huňka

Sdílejte s ostatními →

Přidejte svůj komentář

Položky označené * jsou povinné.