Po dvou vědeckých přednáškách přišla na řadu konečně trocha umění. Na Hejčíně se studentům představil režisér Jiří Stejskal, absolvent osmiletého gymnázia z roku 2005, který současným studentům gymnázia přinesl ukázat svůj úspěšný dokument „Jáma“. Velká hudebna, kde se promítání konalo, byla opravdu plná k prasknutí, protože na programu byla nejen prezentace Jirkova dokumentu ze současného Kyjeva, ale i diskuse o filmu, o životě na Ukrajině a v Pobaltí, a v neposlední řadě také o studiu na filmových školách.
Jako první byla tedy na řadě projekce, po které přišla na řadu smršť dotazů ze strany studentů. Nejčastější otázky se týkaly samotné podstaty dokumentu. Proč právě Ukrajina? Co Jirku vedlo k natočení právě této rodiny? Jaká je jejich současná situace? Studenty také zajímal život na Ukrajině, jak moc se liší od života u nás, i jak ekonomicky vyspělá Ukrajina vlastně je.
A jakou problematikou se vlastně Jáma zabývá?
“JÁMA“ je dokument zobrazující život ukrajinské rodiny, která se nepoddá soudobému způsobu života. Tam, kde se staré střetává s novým, kde se transformuje něco jedinečného, vzniká konflikt. Dokument se věnuje tématu rodiny, stejně jako nesnadným životním podmínkám, které připravil stavební projekt města Kyjeva. Hlava rodiny Natálie se snaží udržet rodinou vilku obklopenou ve městě panelovou výstavbou. Vedle toho se musí starat o své čtyři děti, dva manžely a malé stádo nezbedných koz. Je Ukrajina skutečně demokratickou zemí?
Následně pan profesor Homolák posunul debatu jiným směrem a dal žákům možnost zeptat se Jirky na jeho život režiséra, na studium v Estonsku i na jeho budoucí tvorbu. Každý pečlivě naslouchal zkušenostem a zážitkům, které Jirka u nás i v zahraničí posbíral, a otázky padaly jedna za druhou. V budoucnu se Jirka chce věnovat i hranému filmu, ovšem u dokumentů chce určitě zůstat, protože dokument je pro něj odraz reálného světa, kde nikdo nehraje roli toho druhého.
Nakonec jsme měli možnost vidět i televizní reklamu, se kterou se Jirka hlásil na filmovou školu ve Zlíně. Studenti i profesoři se u toho pobavili a mnozí z nich zavzpomínali na období svých tanečních. Reklama totiž lákala do tanečních škol.
Jiřímu Stejskalovi velice děkujeme, že si ve svém nabytém programu našel čas a přišel zpátky mezi středoškolské studenty, aby se s nimi podělil o potěšení, které mu jeho práce přináší. Věříme, že i studentům tato přednáška přinesla mnoho užitečných informací do jejich budoucích životů a profesí! Zároveň také děkujeme panu profesoru Petru Homolákovi, bez kterého by realizace tohoto setkání nebyla možná.
Už teď se těšíme na další téma, které na Hejčín jeho absolventi přinesou, a zároveň zveme všechny absolventy, kteří mají chuť zavítat zase na Hejčín a studentům nabídnout krátký vhled do jejich oboru, aby nás kontaktovali. Rádi vám s organizací přednášky pomůžeme a zařídíme nezbytné věci!
Denisa Žilová